Podopieczna, 83 lata (1940 r), 165 cm, 60 kg
Dolegliwości:
– demencja (lekka)
– alergia na niektóre produkty pielęgnacyjne
Mobilna Seniorka dotychczas mieszkała sama i opiekowały się nią dzieci, co jednakże stało się niewystarczające. Od śmierci męża, przed 3 laty, Podopiecznej wystarczały odwiedziny dzieci oraz planowane przez nich rozrywki. Od zeszłego roku stała się jednak bardziej absorbująca, nie może np. jeździć już samochodem. Postępująca demencja powoduje, iż należy „kierować” Seniorkę do wszelkich czynności, np, iż należy się umyć, że czas zjeść posiłek itd. Miewa też czasami depresyjne nastroje, czasami trudno dobrać jej odpowiednie słowa i wówczas przerywa zdania. Podczas rozmowy słuchacz musi często domyślać się o co może chodzić Seniorce, trzeba umieć zrozumieć „sens” z kontekstu. Mówi czasami niewyraźnie z uwagi na dialekt i wymowę. Zapomina zarówno miejsca, których regularnie nie odwiedza i osoby, których regularnie nie spotyka, czasami traci poczucie czasu oraz szuka rzeczy, które „gdzieś odłożyła”.
Generalnie Podopieczna jest bardzo samodzielna i można rzec „fit”, gdyż jest bardzo aktywna, szuka sobie np zajęcia na podwórku-zgrabić trawę, poukładać drewno, lekkie prace w ogrodzie – ale również tutaj czeka na „wskazówki”. Lubi też dłuższe spacery.
Dla higieny nosi wkładki. Trzeba przypominać o higienie ciała i pomóc w niej. Ważne są tutaj regularne posiłki i czuwanie aby Seniorka je zjadała, jak również pila dużo płynów.
Zasypia ok 20:00, budzi się ok 07:00. Budzi się 2-3 razy by skorzystać z toalety, ale Opiekunka nie musi wstawać do Podopiecznej. Po toalecie nie może zasnąć i leży sobie wówczas w łóżku.
1-2x w tygodniu udaje się do „przedszkola” dla Seniorów. Dzieci (4 ) często odwiedzają mamę, zabierają mamę do fryzjera, do lekarza, zajmują się drobnymi sprawunkami i większymi zakupami.
Podopieczna lubi towarzystwo, jednak choroba powoduje, iż często jest „wycofana”. W przeszłości zajmowała się gospodarstwem.
Do obowiązków Opiekunki należeć będzie: gotowanie, pranie, prasowanie, sprzątanie.