Długotrwałe obniżenie nastroju to poważny problem zdrowotny, który dotyka także seniorów. Objawy depresji u osób starszych są często trudne do zauważenia, ponieważ przypominają symptomy innych chorób oraz mogą być wzięte za oznaki starzenia. Nieleczone zaburzenie niesie zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego należy zachować czujność. Jak rozpoznać tę niebezpieczną dolegliwość? W jaki sposób pomóc cierpiącemu na nią podopiecznemu? Dowiedz się więcej i bądź skutecznym wsparciem.
Dlaczego osoby starsze zapadają na depresję?
Poniżej znajdziesz listę czynników, które sprawiają, że starsze osoby stają się podatne na depresję. Niektóre z nich to:
- długotrwała izolacja, osamotnienie,
- przejście na emeryturę i związane z nim poczucie bycia niepotrzebnym,
- utrata zdrowia, sprawności, atrakcyjności fizycznej,
- zła sytuacja ekonomiczna,
- predyspozycje genetyczne, występujące wcześniej problemy psychiczne,
- strata bliskiej osoby lub ukochanego pupila,
- przyjmowanie niektórych leków – np. przeciw cukrzycy.
Na pierwszym miejscu wśród czynników powodujących wystąpienie choroby wymienia się samotność i poczucie bycia niepotrzebnym. Jeśli wraz z brakiem zainteresowania ze strony bliskich seniora zaczynają dotykać np. problemy finansowe, szansa popadnięcia w depresję znacznie się zwiększa. Aby precyzyjnie określić źródło problemów, warto obserwować, rozmawiać i uważnie słuchać.
Objawy depresji starczej
Jeśli masz pod opieką seniora, zwróć uwagę na symptomy takie jak:
- długotrwałe, nieprzemijające obniżenie nastroju, któremu towarzyszą smutek, lęk i drażliwość,
- utrata zainteresowania życiem, nieumiejętność cieszenia się tym, co kiedyś sprawiało radość,
- zaburzenia snu, trudności ze wstawaniem, pozostawanie w łóżku, zbyt częste drzemki w ciągu dnia,
- otępienie, apatia, powolne ruchy, cicha mowa, spadek sprawności umysłowej i koncentracji,
- hipochondria, niespecyficzne bóle, które senior odczytuje jako sygnał rozwijających się chorób.
Nietrudno uznać te objawy za część naturalnego procesu starzenia. W przypadku fizycznych dolegliwości niezbędna jest odpowiednia diagnostyka, aby w pierwszej kolejności wykluczyć czynniki biologiczne i w razie potrzeby podjąć stosowne kroki.
Skuteczne leczenie
W przypadku ciężkiej depresji starczej niezbędna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub od razu u psychiatry. Po przeprowadzeniu wywiadu specjalista przepisze odpowiednie leki. Dobrze dobrane farmaceutyki wyregulują pracę mózgu i pozytywnie wpłyną na nastrój seniora.
Pamiętaj jednak, że najważniejszą przyczyną występowania tej podstępnej choroby jest samotność. Nawet najlepiej dobrane leki nie zastąpią towarzystwa drugiego człowieka. Co więcej, w przypadku łagodnych postaci choroby często wystarczające okazuje się wspólne spędzanie czasu i poświęcenie większej uwagi starszej osobie.
Jak wspierać seniora?
Jeśli zauważyłeś u członka rodziny lub Twojego podopiecznego objawy depresji – działaj! Niektóre sposoby pomocne w zwalczaniu pierwszych objawów choroby to:
- częstsze odwiedzanie seniora przez bliskich,
- uważne słuchanie, empatyczna rozmowa,
- proponowanie pomocy przy sprzątaniu czy zakupach,
- wspólne spędzanie czasu na powietrzu podczas spacerów lub innych aktywności – dopasowanych do stopnia sprawności i preferencji podopiecznego,
- zachęcanie do spotkań ze znajomymi, słuchania radia lub czytania książek.
Tak naprawdę sama Twoja obecność może bardzo pomóc. Dlatego też profesjonalna opieka nad seniorem to praca, która stanowi ważny element profilaktyki i leczenia obniżonego nastroju u osób zaawansowanych wiekiem. Czasem niewielki trud może przynieść niezwykłe efekty.
Podsumowanie
Bez względu na to, czy opieka nad osobami starszymi to Twoja praca, czy dopiero rozważasz taki krok, miej świadomość, że od obecności opiekuna przy podopiecznym zależy bardzo wiele. Obowiązki wykonywane na rzecz seniorów w Niemczech są godziwie wynagradzane. Jesteśmy znaną i cenioną firmą z Bydgoszczy, która zatrudnia setki opiekunek. Zapraszamy do działu ogłoszeń, gdzie czekają na Ciebie najświeższe oferty. Nie zwlekaj – zmień czyjeś życie na lepsze i poczuj satysfakcję z wykonywanej pracy.