Jako opiekunka seniora w Niemczech wiesz, że to, w jaki sposób Twój podopieczny spędzi czas, zależy głównie od Ciebie. Dobra organizacja to podstawa. Co to właściwie oznacza i jak ułożyć plan dnia odpowiedni dla starszej osoby, o którą się troszczysz? W tym artykule dzielimy się wiedzą i doświadczeniem. Poznaj sprawdzone sposoby!
Zacznij od harmonogramu
Podstawą planowania jest stworzenie harmonogramu, który nada codzienności odpowiedni rytm. Przyjmij ramy czasowe i wewnątrz nich organizuj aktywności. Staraj się trzymać przyjętej rozpiski i znajdź czas zarówno na posiłki czy toaletę, jak i rozrywkę.
Ustal konkretne godziny, w których wykonujesz dane czynności. Nie tylko ułatwi Ci to realizowanie zadań, ale też da podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa. To drugie nabiera szczególnego znaczenia w przypadku starszych osób cierpiących na demencję. Jeśli jednak senior, którego masz pod opieką, jest sprawny intelektualnie, możesz pozwolić sobie na większą elastyczność. Pamiętaj też, że nie wszystko da się przewidzieć. Nawet gdy zaplanujesz wspólne słuchanie muzyki, może się okazać, że starsza osoba nie ma w tym momencie na to ochoty. Plany związane z ćwiczeniami fizycznymi może z kolei przekreślić gorsze samopoczucie. Bądź uważny na potrzeby seniora i kieruj się jego dobrem.
Pilnuj regularności posiłków seniora
Jednym z kluczowych elementów dobrego planu dnia są odpowiednio rozłożone posiłki. Jedzenie codziennie o tych samych porach wspomaga metabolizm. Kolejnym atutem takiej regularności jest sprawniej działający zegar biologiczny podopiecznego. Zachowując porządek godzinowy, organizm seniora z większą łatwością rozpozna, kiedy zbliża się pora na aktywność, a kiedy przychodzi czas na wyciszenie.
Przyjmowanie posiłków o stałych porach ma znaczenie dla właściwej gospodarki glukozowo-insulinowej. Mówiąc prościej – starsze osoby borykające się z cukrzycą poczują się lepiej. W przypadku seniorów bez tego problemu, regularność będzie elementem profilaktyki. Jeśli Twój podopieczny może jeść słodycze, pamiętaj, aby nie podawać ich późno wieczorem. Zbyt duża dawka cukru o tej porze najprawdopodobniej utrudni zasypianie.
Znajdź czas na wspólną rozrywkę
Dbanie o wyżywienie starszej osoby oraz jej higienę to podstawa. Poza tym zatroszcz się też o wspólną rozrywkę. Jeśli to możliwe, uwzględnij w jej ramach lekką gimnastykę lub inny ruch, np. spacer czy rower. Zanim wprowadzisz ćwiczenia fizyczne, upewnij się, że nie ma ku temu przeciwwskazań. Dodatkowe aktywności dostosuj do:
- stanu zdrowia podopiecznego – zarówno fizycznego, jak i psychicznego,
- jego zainteresowań.
Najprostszym sposobem na wspólne spędzanie czasu jest rozmowa, której seniorzy często bardzo potrzebują. W przypadku sprawnego intelektualnie podopiecznego sięgnij po gry planszowe lub karciane. Pamiętaj o dostosowaniu poziomu trudności do możliwości – zbyt skomplikowane zadania będą rodzić frustrację. Świetnie sprawdzi się malowanie, rysowanie czy słuchanie muzyki.
Jeśli trafiłeś na towarzyską osobę, organizuj spotkania w domu i korzystaj z zaproszeń od bliskich seniora. Telewizor włączaj tylko w przypadku, gdy Twój podopieczny nie wyobraża sobie dnia bez wiadomości lub ulubionego serialu. Oglądajcie je razem, a następnie wymieniajcie się wrażeniami i opiniami. Więcej pomysłów na spędzanie wolnego czasu znajdziesz w tym artykule.
Zadbaj o regularny sen osoby starszej
Higiena snu to klucz do dobrego samopoczucia. Ustal przedział godzinowy, w którym starsza osoba będzie kładła się wieczorem do łóżka i trzymaj się planu. Jest to o tyle ważne, że z wiekiem spada produkcja hormonów odpowiedzialnych za zasypianie i jakościowy nocny wypoczynek. Regularne pory chodzenia spać pomagają ten problem rozwiązać.
Interesuje Cię praca opiekunki?
Już wiesz, jak organizować dzień osób starszych, aby zadbać o ich dobrostan. Opieka nad seniorami w Niemczech będzie jeszcze bardziej profesjonalna, jeśli otworzysz się na formy spędzania wolnego czasu charakterystyczne dla naszych zachodnich sąsiadów. Szukasz pracy jako opiekunka? Sprawdź aktualne oferty i znajdź dla siebie wymarzony kontrakt!