Poszukujesz wskazówek, jak ułatwić sobie opiekę nad leżącą osobą starszą? Sprawdź podpowiedzi, jakie ma dla Ciebie doświadczona firma – opieka nad osobami starszymi w Niemczech, Luksemburgu, Holandii i innych krajach to nasza specjalność. Poznaj praktyczne sposoby na usprawnienie swoich obowiązków!
Spis treści
- Opieka nad leżącą osobą starszą – wyzwanie dla wielu opiekunów
- Co zrobić, by opieka nad leżącym seniorem była łatwiejsza?
- Pokój przystosowany do potrzeb leżącego seniora, ale i opiekuna
- Podnośnik do zadań specjalnych
- Dieta dedykowana leżącej osobie starszej
- Pracuj jako opiekun osoby starszej w Frigga
Opieka nad leżącą osobą starszą – wyzwanie dla wielu opiekunów
Jak pisaliśmy w poprzednim artykule, zajmowanie się seniorem – zwłaszcza leżącym – wymaga od opiekuna szeregu kompetencji zawodowych, a także cech osobowości ułatwiających wykonywanie codziennych obowiązków. Należy pamiętać, że w przypadku podopiecznego z zaburzeniami ruchu wyzwaniem staje się mycie, przebieranie czy pomoc w toalecie. Poniżej przedstawiamy sprawdzone patenty i wskazówki, które wykorzystasz w swojej pracy.
Co zrobić, by opieka nad leżącym seniorem była łatwiejsza?
Przede wszystkim opiekun osoby starszej – w Niemczech, Luksemburgu czy Holandii – powinien znać język, którym komunikuje się senior. To ważne, aby porozumiewanie odbywało się bez zakłóceń i niedomówień, ponieważ usprawni codzienne obowiązki i pomoże podopiecznemu czuć się komfortowo. Nie jest wymagana perfekcyjna znajomość języka obcego, jednak warto znać podstawy pozwalające na prowadzenie prostych rozmów dotyczących planu dnia. Ponadto trzeba zadbać o odpowiednią organizację przestrzeni, w której mieszka senior, poznać wytyczne dotyczące diety – organizm osoby leżącej funkcjonuje nieco inaczej niż Twój, a także zaopatrzyć się w pomocne akcesoria ułatwiające codzienną pielęgnację.
Pokój przystosowany do potrzeb leżącego seniora, ale i opiekuna
To, w jaki sposób zostanie umeblowany pokój osoby starszej, znacząco wpływa na jakość opieki oraz komfort – zarówno seniora, jak i opiekuna. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak umeblować pokój podopiecznego:
- ustawienie łóżka – zadbaj o to, aby mieć dostęp do chorego z obydwu stron. Ułatwi Ci to mycie i przebieranie pacjenta. Często można spotkać się z poradą, aby posłanie przylegało jednym bokiem do ściany – ma to znaczenie, jeśli łóżko nie jest wyposażone w blokady zapobiegające spadnięciu osoby starszej z materaca,
- szafka w pobliżu łóżka – umieścisz w niej wszystkie niezbędne akcesoria potrzebne do pielęgnacji czy karmienia. Blat może służyć jako stolik, jeśli osoba starsza ma możliwość usiąść i zjeść posiłek. Połóż na nim te przedmioty, które powinny znajdować się w zasięgu ręki podopiecznego: pilot do telewizora, napój, okulary, coś do czytania czy chusteczki higieniczne,
- dywanik na podłodze – jeżeli nie ma możliwości usunięcia go, koniecznie przymocuj go do podłoża, aby się nie ślizgał. Nie może on plątać się pod Twoimi nogami i stwarzać niebezpieczeństwa dla Ciebie oraz Twojego podopiecznego,
- rolety lub zasłony w oknach – osoby starsze często ucinają sobie drzemki w ciągu dnia, dlatego to ważne, aby można było szybko i skutecznie zaciemnić pokój w razie potrzeby. Zaletą rolet jest to, że łatwiej utrzymać je w czystości – zasłony i firanki trzeba regularnie prać. Pamiętaj też o częstym wietrzeniu pomieszczenia, aby docierało do niego świeże powietrze. Dzięki temu zapobiegniesz obecności drobnoustrojów we wnętrzu.
Podnośnik do zadań specjalnych
To urządzenie składa się z ramy i siedziska, a jego celem jest wsparcie podczas podnoszenia pacjenta. Firmy, których specjalizacja to opieka nad osobami starszymi, często zalecają rodzinom zakup lub wypożyczenie takiego sprzętu – to zasadne w przypadku chorych mających problemy z samodzielnym poruszaniem się. Dzięki temu możesz odciążyć swój kręgosłup i zapobiec jego urazom wskutek przeciążeń związanych z pracą jako opiekun seniora.
Dieta dedykowana leżącej osobie starszej
Kolejna ważna kwestia dotyczy sposobu odżywiania osoby leżącej. Starsi pacjenci mają problemy z dokładnym gryzieniem, a ich metabolizm nie jest tak skuteczny, jak dawniej. Dlatego warto stawiać na pełnowartościowe i łatwo przyswajalne posiłki składające się z miękkich, łatwych do przełykania produktów. Należy także podawać dania lekkostrawne, niewywołujące zaparć ani dyskomfortu.
Pracuj jako opiekun osoby starszej w Frigga
Codzienna pielęgnacja i zapewnienie towarzystwa seniorowi, wsparcie w czynnościach higienicznych oraz dbałość o bezpieczeństwo – to zadania, jakie stoją przed Tobą jako opiekunem. Zajrzyj na friggawork.pl i sprawdź aktualne oferty. Opieka nad seniorem to Twoje marzenie? Nasza firma z siedzibą w Bydgoszczy zaprasza do kontaktu! Praca w Niemczech, Luksemburgu czy Holandii czeka właśnie na Ciebie!