Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Dlaczego nie warto ryzykować i pracować jako opiekunka „na czarno”?

Praca opiekunki w Niemczech zachęca atrakcyjnymi zarobkami, dlatego cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. To zawód, który nie tylko przynosi satysfakcję z niesienia pomocy innym, ale także oferuje stabilne zatrudnienie oraz warunki finansowe nieporównywalne do tych w Polsce na analogicznym stanowisku. Niestety wciąż pojawiają się oferty nielegalnej pracy „na czarno”. Warto zastanowić się, czy warto ryzykować, zamiast wybrać legalne zatrudnienie na atrakcyjnych warunkach.

1. Bezpieczeństwo

Wyjazdy do Niemiec jako opieka nad starszymi z Bydgoszczy mogą być stresujące, ale pracując legalnie otrzymujesz wsparcie agencji oraz zabezpieczenie w razie choroby czy innych problemów. Praca „na czarno” oznacza pracę bez umowy o pracę, bez ubezpieczenia zdrowotnego oraz opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jest to nielegalna działalność, która niesie za sobą poważne konsekwencje prawne, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. W przypadku nielegalnej pracy, opiekunka nie ma żadnej ochrony prawnej, co może prowadzić do ryzyka utraty zarobków i braku dostępu do świadczeń zdrowotnych czy emerytury w przyszłości.

2. Ryzyko konfliktów z pracodawcą

Pracując „na czarno”, opiekunka może być narażona na ryzyko konfliktów z pracodawcą. Brak jasnych umów i regulacji może prowadzić do sytuacji, w których obie strony nie są zadowolone z warunków pracy. Pracodawca może nieuczciwie traktować opiekunkę, a ta nie będzie miała, jak się bronić, ponieważ nie obowiązują jej prawa przysługujące pracownikom. Jeśli wyjedziesz jako opieka osób starszych z Bydgoszczy z naszą agencją, w razie jakichkolwiek problemów, otrzymujesz wsparcie koordynatora.

3. Kary dla opiekunek

Przy pracy na czarno konsekwencje ponosi nie tylko pracodawca, ale też pracownik. Niemieckie służby celne kontrolują legalność zatrudnienia. Jeśli zostaniesz przyłapana możesz zapłacić karę grzywny w wysokości nawet do 5000 € oraz zostać wydalona z terytorium Niemiec i otrzymać zakaz pracy na terenie kraju.

4. Utrata zaufania pracodawców i klientów

Rodziny chętniej zatrudniają opiekunki z doświadczeniem i dobrą znajomością niemieckiego. Działając zgodnie z prawem i korzystając z pośrednictwa agencji łatwiej będzie Ci zdobywać kontrakty na coraz lepszych warunkach.

Dlaczego niektóre opiekunki mimo wszystko decydują się pracować „na czarno”?

Niskie zarobki w Polsce często są motywacją, aby wyjechać za granicę. Opiekunki, które nie mówią po niemiecku czasami niestety decydują się na nielegalne wyjazdy „na czarno”. Pracując nielegalnie unikamy formalności, jednak zagrożenia przeważają nad korzyściami.

W wielu przypadkach decydującą rolę odgrywają braku świadomości co do możliwych problemów prawnych oraz niechęć do płacenia podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Niemniej jednak, decyzja o pracy „na czarno” wiąże się z poważnym ryzykiem, większym niż krótkoterminowe korzyści: warto myśleć nie tylko o aktualnych zarobkach, ale też zabezpieczeniu na przyszłość.

Chcesz bezpiecznie zacząć pracę jako opiekunka w Niemczech od zaraz? Sprawdź aktualne ogłoszenia na naszej stronie – jeśli jesteś empatyczną osobą, gotową do zagranicznych wyjazdów oraz znasz język niemiecki w stopniu przynajmniej komunikatywnym, z pewnością znajdziemy odpowiedni kontrakt dla Ciebie.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl