Problemy ze snem to dolegliwość, która dotyka bardzo wielu seniorów. Najczęściej jest spowodowana spadkiem aktywności życiowej, który wpływa na krótszy czas regeneracji organizmu, a w efekcie brak konieczności przesypiania tylu godzin, co jeszcze kilka lat wcześniej. Z drugiej strony przewlekłej bezsenności nie warto lekceważyć, ponieważ ta może świadczyć o rozwijającej się w organizmie chorobie.
Jeśli Twojemu podopiecznemu doskwiera problem ze snem, przyjrzyj się dokładnie jego nawykom. Uciekanie się do leków nasennych nie jest najlepszym rozwiązaniem, które może dodatkowo osłabić stan zdrowia seniora i pogorszyć jego samopoczucie psychiczne i fizyczne. Przyczyną bezsenności może być ucinanie sobie drzemek w ciągu dnia, które jest bardzo popularne wśród seniorów. Nie najlepszym pomysłem jest też spożywanie ciężkostrawnych potraw wieczorami, do których Niemcy mają ogromną słabość. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku kawy – tą lepiej zamienić na napary z ziół.
Pomieszczenie, w którym śpi podopieczny powinno być wywietrzone, co może stanowić kłopot w przypadku bardziej upartych osób. Niemcy słyną z przesadnego dbania o zdrowie, a otwarte okna w ich mniemaniu mogą dać początek infekcji lub doprowadzić do przewiania. Warto jednak nakłonić osobę starszą do wprowadzenia kilku zmian – rześkie powietrze i ciemność w pomieszczeniu to pierwszy krok do głębokiego snu. Należy więc zrezygnować także z oglądania telewizji przed snem, a najlepiej wcale nie umieszczać odbiornika w sypialni.
Bardzo często rozwiązaniem problemów z bezsennością jest zaangażowanie osoby starszej w umiarkowaną aktywność fizyczną. Wystarczy, by był to spacer po okolicznym parku, który doda seniorowi energii i endorfin w ciągu dnia, a wieczorem wywoła znużenie i senność. Higiena snu jest niezwykle ważna, nie tylko dla podopiecznych, ale także ich opiekunek. Seniorzy, którzy spokojnie przesypiają noc umożliwiają im pełną regenerację, by te miały siły do troszczenia się o nich w ciągu dnia.