Nadeszło lato, a wraz z nim upały. Wysokie temperatury mogą być bardzo niebezpieczne dla seniorów. Zbagatelizowanie pogody i niepodporządkowanie pod nią planu dnia osoby starszej może mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia. Jeśli pracujesz w opiece lub myślisz o rozpoczęciu takiej ścieżki zawodowej, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Wiedza na temat postępowania w czasie upałów może nawet uratować życie!
Upał a kondycja seniora?
To, jak senior będzie reagował na wysokie temperatury, zależy od kilku czynników:
- występujących schorzeń,
- przyjmowanych leków,
- indywidualnej tolerancji.
Pewne jest to, że przed słońcem i przegrzaniem trzeba podopiecznego chronić. Nadmierna ekspozycja na słońce obciąża wszystkie układy w ciele, jednak gorąco szczególnie negatywnie wpływa na serce, żyły i naczynia krwionośne. Statystyki przekazują smutny obraz, który powinien być jednocześnie ostrzeżeniem – najwięcej zawałów, udarów i wylewów występuje u osób starszych właśnie w letnie dni.
Kondycję podopiecznego podczas wakacyjnych miesięcy można i trzeba wspierać. Często od pozornie drobnych codziennych czynności zależy wszystko.
Jakie zagrożenia czekają na seniora podczas upałów?
Głównym niebezpieczeństwem jest oczywiście odwodnienie. Niezależnie od tego, czy zajmujesz się swoim rodzicem, czy jesteś zawodowym opiekunem, podczas upału dbaj o właściwe nawodnienie podopiecznego. Jest to o tyle ważne, że w podeszłym wieku mogą występować zaburzenia w odczuwaniu pragnienia lub problematyczne może być samo przygotowanie napoju.
Przez odwodnienie zwiększa się stężenie przyjmowanych leków w organizmie, co może nasilić ich działanie. Brak wystarczającej ilości płynów w ciele jest częstym powodem:
- omdleń i upadków,
- bólu głowy,
- podwyższonego niepokoju,
- złego samopoczucia,
- zasłabnięć.
Upał zaburza krzepnięcie krwi oraz bywa przyczyną niekontrolowanych skoków ciśnienia. Wszystkie powyższe problemy z samopoczuciem mogą pojawić się nawet bez wychodzenia na słońce. Bezpośrednia i przedłużona ekspozycja na silne promieniowanie grozi udarem słonecznym lub cieplnym.
Nie bez znaczenia jest także to, jak przyjmowane leki wpływają na termoregulację organizmu i gospodarkę wodno-elektrolitową. Przed latem koniecznie skonsultujcie się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym. On zadecyduje, czy i jak zmienić dawki lekarstw.
Jak dbać o seniora w trakcie upałów?
Na szczęście jest wiele sposobów na to, aby ułatwić starszej osobie funkcjonowanie podczas gorących dni i uniknąć tym samym katastrofy. Jednym z nich jest podawanie czegoś do picia w regularnych odstępach czasu. Kluczowe w tym przypadku jest nie tylko, jaki to napój, bardzo istotne jest też zachowanie odpowiedniej „dawki”.
Organizm jednorazowo przyswaja około 100 ml płynu. Najlepiej, jeśli swojemu podopiecznemu będziesz podawać taką ilość wody lub słabego kompotu co 1 godzinę. Odstaw wszystko, co odwadnia, czyli mocną herbatę, kawę i słodzone napoje.
Poniżej znajdziesz kilka dodatkowych porad, dzięki którym łatwiej będzie ci zadbać o seniora latem.
- W przypadku dużego upału zostań w domu, pozamykaj okna i zasuń rolety, aby do domu nie wpadało słońce. Dobrym pomysłem jest zakup wentylatora, który ma własne źródło chłodnego powietrza.
- Wietrz pomieszczenia nocą. Okna zostaw otwarte do rana.
- Ubieraj seniora w przewiewne i naturalne tkaniny.
- Jeśli kondycja podopiecznego i temperatura na zewnątrz pozwalają na mały spacer – zadbaj o nakrycie głowy (również przewiewne!) I jasne ubranie oraz nasmaruj skórę kremem z filtrem SPF 50. Weź ze sobą wachlarz lub elektryczny wiatraczek oraz butelkę wody.
- Serwuj lekkie posiłki, postaw na gotowane potrawy pełne warzyw.
- Zapewnij starszej osobie spokój i ogranicz wysiłek fizyczny do absolutnego minimum.
Pamiętaj także, aby nie podawać zimnych napojów i nie przesadzić z chłodnym nawiewem. W gorące dni przy dużych wahaniach temperatur bardzo łatwo się przeziębić.
Wiele starszych osób nie jest w stanie zadbać o siebie na co dzień. Tutaj z pomocą przychodzą profesjonalni opiekunowie, których wsparcie, nie tylko w upalne dni, jest niezwykle cenne. Chcesz rozpocząć pracę w opiece? Skontaktuj się z nami! Odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy znaleźć ofertę odpowiednią do Twoich aktualnie posiadanych umiejętności.