Podopieczna, 90 lat (1933r.), 155 cm, 60 kg
Dolegliwości:
– demencja
– niewydolność serca (zastawki)
– nadciśnienie
– przebyte zapalenie płuc
– inkontynencja
– problemy z nerkami
Podopieczna jest samotną starszą kobietą, z umiarkowaną demencją (demencja objawia się u podopiecnej zapominaniem, zagubieniem i sporadycznie halucynacjami), która niedawno wyzdrowiała po ciężkim zapaleniu płuc i obecnie nadal jest bardzo unieruchomiona, ale wymaga ponownej mobilizacji. 5 stycznia będzie wypisana ze szpitala, rozpaczliwie pragnie wrócić do domu. Jest przeważnie przykuta do łóżka, ale stopniowo można ją zmobilizować do pracy tak, by mogła powrócić do stanu sprzed pobytu w szpitalu. Z powodu tego osłabenia higiena ciała odbywa się na razie w łóżku. Seniorka od czasu do czasu potrafi sama się odwrócić, ale należy nad tym czuwać i zmieniać jej poycję w łóżku w razie potrzeby. Seniorka od kilku dni przyzwyczaja się ponownie do stania i siedzenia, z pomocą potrafi chwiejnie chwilę postać. Z powodu inkontynencji seniorka nosi pieluchomajtki. W szpitalu miała założony cewnik, jeszcze nie wiadomo, czy po wyjściu zostanie usunięty.
Podopieczna wciąż dochodzi do siebie po przebytym zapaleniu płuc, musi nosić maskę tlenową przez cały czas.
Noce są zazwyczaj spokojne. Opiekunka mimo to, raz lub dwa, powinna sprawdzić, czy maska tlenowa jest założona prawidłowo.
Podopieczna je tylko 2 x dziennie i to mało, nie je mięsa. Ze względu na osłabienie musi być karmiona. Ma problemy z połykaniem, jedzenie powino być lekko zmiksowane, najlepiej gotować dla niej zupy.
Seniorka jest bardzo kochaną osobą, przyjacielską, z wdzięcznością przyjmuje każdą pomoc.
Do pomocy przychodzi Pflegedienst, by przygotować leki dla podopiecznej. Podopieczna znajduje się również pod opieką fizjoterapeuty i logopedy.
Pomocnym wyposażeniem w domu jest łóżko medyczne i krzesłotoaleta.
Potrzebujemy tutaj bardzo szybko kogoś, kto ma doświadczenie pielęgniarskie, najlepiej z osobami leżącymi, a przede wszystkim ma łagodny i życzliwy charakter. Ponieważ seniorka mówi po turecku i w wyniku demencji czasami zapomina niemieckich słów lub odpowiedzi w języku tureckim, opiekunka ze znajomością języka tureckiego byłaby łutem szczęścia.
Do zadań opiekunki należeć będzie również dbanie o dom i robienie zakupów.