Małżeństwo.
Oboje przebywają obecnie w szpitalu i według wnuczki zostali „uspokojeni”, dlatego powinni jak najszybciej wrócić do domu. Seniorka ma początkową demencję, senior zaawansowaną. Oboje są fizycznie ograniczeni, ale mogą chodzić z lekkim wsparciem. Ponieważ w ciągu ostatnich kilku dni byli bardzo nieruchomi, ich stan fizyczny może być bardzo zmienny i należy częściowo odczekać, aż się unormuje.
Wnuczka starała się oszacować wszystko najlepiej, jak to możliwe. Obaj seniorzy potrzebują przede wszystkim wskazówek i przypomnień / orientacji, senior również pomocy w pielęgnacji ciała.
Potrzebna osoba mająca doświadczenie z demencją. Rodzina jest w pobliżu jako osoba kontaktowa, a także dużo pomaga w razie potrzeby.
Podopieczna, 87 lat (1936 r.), 160 cm, 50 kg
Dolegliwości:
– demencja (początkująca)
– inkontynencja
Seniorka jest mobilna, porusza się z pomocą laski, ale do dyspozycji jest również rolator. Większość czynności wykonuje sama i wychodzi z założenia, że nie potrzebuje pomocy, dlatego dobrze być takim niezauważalnym wsparciem dla Podopiecznej, mieć na nią tzw, „oko”. Z uwagi na inkontyncję nosi pieluchomajtki oraz wkładki. To toalety potrafi udać się samodzielnie, lub z lekką pomocą.
Bywa zapominalska, czasami pochowa gdzieś rzeczy, których później nie może znaleźć. Dużo śpi, w nocy może się dlatego też budzić, ale raczej nie wymaga by do niej wstawać.
Z natury jest przyjazną osobą, choroba sprawia, iż bywa czasami humorzasta.
Podopieczny, 89 lat (1934 r.), 160 cm, 50 kg
Dolegliwości:
– demencja (zaawansowana)
– inkontynencja
Mobilny Senior, który głównie porusza się samodzielnie lub pod rękę, gdyż robi to bardzo powolnie. Po 7 dniach spędzonych w szpitalu może potrzebować jednak więcej wsparcia podczas poruszania się, na dłuższe spacery jest do dyspozycji wózek. Wymaga całkowitej pomocy przy higienie ciała, wsparcia podczas drogi to toalety (nosi pieluchomajtki lub wkładki). Na noc ma zakłądane rónież pieluchomajtki. Opiekunki musi sama spradzić, czy będzie wymagałą zmiany pampersa w nocy / nad ranem.
Z uwagi na zaawansowaną demencję Senior bywa zdezorientowany, potrzebuje stałego przypominania i wskazówek do wszelkich czynności. Choroba powoduj, że bywa humorzasty, nie krzyczy jednak. Gdy czasami nie chcę czegoś zrobić, wówczas dobrze zostawić Podopiecznego na 10 minut i próbować ponownie.
Do dyspozycji na miejscu: łóżko medyczne, krzesłotoaleta, rolator, wózek, lift w wannie.
Do obowiązków Opiekunki należeć będzie: gotowanie (od czasu do czasu), pranie, sprzątanie, podstawowa opieka,