Podopieczna, 90 lat (1933r.), 57 kg, 163 cm
Dolegliwości:
– demencja
– osłabienie związane z wiekiem
– inkontynencja
– mobilna
Seniorka jest wciąż bardzo samodzielna i mobilna. Porusza się przy pomocy laski lub rolatora. Potrzebuje wsparcia podczas ubierania/ rozbierania oraz kąpieli/prysznica. Bardziej jest to wsparcie na zasadzie asysty, dla bezpieczeństwa. Podopieczna kąpie się 2 x w tygodniu. Seniorka samodzielnie korzysta z toalety, sporadycznie zdarza się jej inkontynencja, dlatego dla higieny stosuje pieluchomajtki.
Noce są spokojne, podopieczna wstaje raz, by skorzystać z toalety, ale nie potrzebuje wtedy wsparcia.
Dodatkowym wyposażeniem pomocniczym w domu jest łózko pielęgnacyjne, lift w wannie, rolator i krzesłotoaleta.
Choroba powoduje u podopiecznej stan rozdrażnienia, poirytowania oraz napięcia. Może się zdarzyć, że seniorka będzie trochę agresywna w komunikacji, ale nigdy fizycznie. Zdarzaja się zaburzenia orientacji czasowej, miejscowej i sytuacyjnej. Demencja podopiecznej jest w stadium poczatkowym, ale postępuje dosyć szybko. Seniorka jest zapominalska, czuje się przytłoczona i zagubiona zwłaszcza, gdy zmienia sie coś w jej najbliższym otoczeniu.
Seniorka przez większość czasu zajmowała się domem i rodziną. W wolnym czasie lubi malować, piec, gotować oraz zajmować się ogrodem (tak długo, jak to będzie możliwe).
Najbardziej lubi jeść owoce, warzywa i sałatki. Nie przepada za „obfitymi” posiłkami, mięso je raczej sporadycznie. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by seniorka wypijała odpowiednią ilość płynów.
Podopieczny, 90 lat (1932r.), 78 kg, 172 cm
Dolegliwości:
– stan po udarze
– niewydolność serca
– sporadycznie częściowa inkontynencja
– bardzo słaby wzrok spowodowany zwyrodnieniem plamki żółtej
Senior jest mobilny, chodzi z laską. Samodzelnie ubiera się i rozbiera. Sam również radzi sobie w łazience, potrzebuje jedynie wsparcia/asysty podczas kępieli/prysznica (dla bezpieczeństwa). Mimo tej samodzielności, przydają się wskazówki dla seniora, podpowiedzi, o co jeszcze należy zadbać. Kąpie się dwa razy w tygodniu. Sporadycznie zdarzy się podopiecznemu inkontynencja.
Noce są spokojne, senior wstaje raz, by skorzystać z toalety, ale nie potrzebuje wtedy wsparcia.
Senior psychicznie jest całkowicie „fit”. Podopieczny jest otwarty, spokojny, czasami krytyczny. Denerwuje się, gdy sprawy idą nie po jego myśli. Łatwo można go uspokoić spokojnym głosem, zrównoważonym podejściem oraz szybko znajdując rozwiązanie jego problemów.
Senior pracował jako stolarz. Interesuje się polityką, ogrodem, lubo utrzymywać dom w czystości (tak długo, jak pozwalają mu na to siły).
Najbardziej lubi jeść owoce, warzywa i sałatki. Nie przepada za „obfitymi” posiłkami, mięso je raczej sporadycznie.
Do zadań opiekunki należeć będzie również robienie zakupów, pranie sprzątanie, prasowanie oraz towarzyszenie np. podczas wizyt u lekarza czy w kościele. Gotowanie sporadycznie (tylko w weekendy), ponieważ od poniedziałku do piątku jedzenie dla seniorów iopiekunki jest zamawiane. Zdarza się, że seniorzy po niedzielnej mszy idą coś zjeść razem z opiekunką.
Do pomocy przychodzi Pflegedienst, dwa razy w tygodniu na jedną godzinę (jest to profilaktyczna opieka pielęgniarska). Po przyjeździe opiekunki Pflegedienst wciąż będzie przychodzić.
Przykładowy przebieg dnia:
rano: śniadanie miedzy 9 a 9:30
południe: obiad między 12 a 13, potem drzemka do 15:30, nastepnie przerwa na kawę (chętnie z ciastem)
wieczór: kolacja około 19, potem najczęściej oglądanie telewizji, pójście do łóżka około 22